Příčný Vrch 975 m n.p.m.


Příčný Vrch, zaliczany do Korony Sudetów, po polsku Góra Poprzeczna to najwyższy szczyt Gór Opawskich. Dziesiątki szybów i chodników to pozostałości po kopalniach złota. Ostatnią zamknięto w 1993 roku. Zlate Hory są punktem wyjścia. Wjeżdżamy wyciągiem na Zamecky Vrch i kilka kroków a znajdujemy się w ruinach zamku Edelstejn. 

Zamek, który w czasie wojen husyckich był w rękach Jerzego z Podiebradów, został zniszczony w XV wieku przez żołnierzy biskupa wrocławskiego. Sto lat temu planowano jego odbudowę. Górniczą Ścieżką Edukacyjną mijamy zasypane i zabezpieczone kratami korytarze nieczynnych kopalni złota. Odbijamy na punkt widokowy na Vyruv Kamen oraz przy Taborskich Skałach. Příčný Vrch jest zalesiony drzewami i nie ma widoków. 

Początku Klasztoru Panna Marie Pomocna  wiążą się z historią żony rzeźnika ze Zlatych Hor, która szukała schronienia w miejscowych lasach przed Szwedami podczas wojny trzydziestoletniej. W środku boru urodziła zdrowe dziecko – syna, który, gdy podrósł postanowił upamiętnić swoje niecodzienne narodziny. Zamysł ten zrealizowała jednak dopiero jego córka, która w roku 1718 doprowadziła do powieszenia na jodle, pod którą urodził się ojciec, obrazu maryjnego, który, jak wynikało z relacji miejscowych i pielgrzymów, miał cudowny charakter. Po uzdrowieniach jakie nastąpiły w tym miejscu zbudowano drewnianą kapliczkę, która w roku 1785 uniknęła zburzenia. W roku 1841 konsekrowano murowany kościół, wzniesiony z materiałów wniesionych przez wiernych. Walka komunistów z religią doprowadziła do wysadzenia świątyni w 1973 roku. Nowe sanktuarium ponownie jest celem pielgrzymów. Na zakończenie spacer po Zlatych Horach. 

Relacja foto - Příčný Vrch > tutaj










Komentarze

Popularne posty