Zlatý chlum 891 m n.p.m


Trasę na szczyt Zlaty Chlum po polsku Złoty Pagórek, który należy do pasma Gór Opawskich rozpoczynamy w Jesenukach. Szlak wiedzie przez Kriżovy Vrch skąd ładna panorama na Jeseniki. Stąd przez las i jesteśmy na szczycie wieży. Piękna panorama gór. W latach 1505-1580 na jej zboczach znajdowały się kopalnie Fuggerów. Fugerowie to rud niemiecki a jej członkowie przeszli do historii jako bankierzy papieży oraz cesarzy. Wieżę wybudowano w 1899 roku. Ma 26 m wysokości. Kiedyś było też schronisko. Po uczcie widokowej i odpoczynku ruszamy dalej.  

Certove Kameny  693 m.n.p.m. to duże i wysokie formacje skalne na które można wejść z pomocą ubezpieczeń w postaci drabinek, klamer czy łańcuchów. Tu kolejna uczta widokowa. Z tym miejscem wiąże się legenda. Pobożna kobieta po śmierci swojego męża chciała zbudować klasztor dla zakonników. Miał on stanąć w pobliżu zamku, na skraju gór porośniętych lasem. Niedaleko jednak w szczelinach skał znajdowała się kryjówka diabła. Jemu też spodobała się ta dzika okolica. Nie chciał słuchać pobożnych pieśni, ani żeby dzwony klasztorne przeszkadzały mu w dziele niszczenia. Zaczął knuć czarcie intrygi. Co noc niszczył to co ludzie zbudowali w dzień. Chciał zatopić całą  dolinę i ostatecznie zniszczyć ludzkie dzieło. Diabeł dostał pozwolenie na dokończenie swojego dzieła, ale tylko do porannego piania koguta. Nie udało mu się. Zapiał kogut. Diabelscy pomocnicy upuścili ostatnie kamienie. Pozostały one w dolinie. Największa z tych skał stoi tu od stuleci. To Certovy Kameny. 

Na trasie wiele miejsca, w którym kiedyś wydobywano złoto. Dziś pozostały tutaj tylko doły przypominające o dawnych pracach. Takich miejsc w Górach Opawskich jest wiele. Są oznaczone i opisane.  Zwiedzamy Łaźnie Jesenik w  której na świat ponad 200 lat temu przyszedł Vincent Priessnitz. Zwany „wodnym doktorem". Trasa widokowa, ciekawa, dla każdego.

Relacja foto - Zlatý chlum > tutaj








Komentarze

Popularne posty