Wielka Kopa 871 m n.p.m.



Do 1925 r. pod Wieściszowicami pracowała witriolejnia, czyli wytwórnia kwasu siarkowego. Przerabiano w niej łupki pirytonośne, pochodzące ze złóż odkrytych w górującym nad miejscowością masywie Wielkiej Kopy. Jeziorka powstały w wyniku zalania starych kopalń; "Nadzieja", "Nowe Szczęście" i "Gustaw". 

W XVIII i XIX wieku wydobywano tu piryt, który był następnie przerabiany na kwas siarkowy. Piryt, który ze względu na swą barwę podobną do złota, nazywany był "złotem głupców". Po zaprzestaniu wydobycia pozostały po nich sporych rozmiarów wyrobiska, które z czasem wypełniły wody. Cztery różnej wielkości zbiorniki nazwano Kolorowymi Jeziorkami, które przyciągają swą niepowtarzalną, wręcz bajkową barwą wody. Purpurowe i błękitne są zalane wodą. Pozostałe jeziorka, żółte okresowo, natomiast najwyżej położone zielone, już nie wysycha i coraz częściej można spotkać w nim zieloną wodę. Jeziorka swoją barwę zawdzięczają związkom chemicznym, którymi pokryte jest dno i ściany wyrobisk. 

Dalej na Wielką Kopę. Najwyższy szczyt wschodniej części Rudaw Janowickich. W wyrobiskach na płn. zboczach Wielkiej Kopy eksploatowane były łupki serycytowo-chlorytowe z pirytem. W XIX w. wierzchołek Wielkiej Kopy były zagospodarowywany turystycznie. Przed 1890r. stały już tam ławki i schron ze źródełkiem. 

Na pocz. XX w. na szczycie ustawiono ażurową wieżyczkę obserwacyjną. W okresie międzywojennym stała tam drewniana wieża widokowa o wysokości 15 m. Wieża uległa zniszczeniu po II wojnie światowej. Są ponoć plany budowy nowej. Przyda się ponieważ szczyt jest porośnięty lasem. Świetna relaksacyjna wycieczka. My trafiliśmy na słoneczną pogodę, co widać na zdjęciach. 








Komentarze

Popularne posty