Chojnik 627 m n.p.m.
Kolejna trasa prowadzi nas na zamek Chojnik. Rozpoczynamy z Przesieki. To wioska położona na wysokościach 480 - 650 m n.p.m. w dolinie Czerwienia, Myi i Podgórnej. Pierwsze potwierdzone wzmianki dotyczące Przesieki odnoszą się do wieku XVII-tego. Cesarz podarował wieś Georgowi Andreasowi Schwinghammerowi - weteranowi wojny trzydziestoletniej. Wioska do roku 1945 nazywała się Hain, a po wojnie przez krótki czas Matejkowice - za sprawą odnalezienia zrabowanych obrazów Matejki. Od 1946 roku ustanowiono nazwę Przesieka.
Jest z tąd blisko do Kasdady Myi a my odwiedzamy malowniczy Wodospad Podgórnej położony w sercu Karkonoszy, na wysokości 547 m n.p.m. Potrójna kaskada wodospadu ma wysokość 10 metrów, co czyni go trzecim co do wielkości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Jest to również najrzadziej odwiedzany przez turystów karkonoski wodospad, choć bardzo malowniczy. Rudzianka i Czerwona Jaskinia. Na szczycie znajdziecie kilka dość sporych rozmiarów kociołków wietrzeniowych, skałę w kształcie smoka oraz około 5-metrową Czerwoną Jaskinię. Jaskinia powstała po wyeksploatowaniu gniazda pegmatytów. Dobre miejsce na odpoczynek. Dalej kierujemy sie w stronę Z Rudzianek do Doliny Choińca, do węzła szlaków przy "Żelaznym mostku", skąd następnie wspinamy się w kierunku Chojnika.
Świetne położenie na szczycie wzniesienia Chojnik. Zamek posadowiony jest na granitowym wzniesieniu na wysokości 627 m n.p.m., na obszarze Karkonoskiego Parku Narodowego. Wejście na teren KPN jest płatne.
Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II jako jeden z elementów fortyfikacji granic księstwa. Podania legendarne mówią o drewnianym dworze myśliwskim wzniesionym w 1198 r. przez księcia śląskiego Bolesława Wysokiego na górze Chojnik, nazwanej tak od porastającej ją choiny (pierwotny bór sosnowy). Książę Bolko II zwany Małym w miejsce drewnianej budowli, wzniósł między rokiem 1355 a 1364 kamienną warownię nazywaną Nowym Dworem, którą po jego śmierci, żona Bolka II - Agnieszka austriacka - za schronienie udzielone jej na Chojniku podczas zamieszek w księstwie, sprzedaje lub oddaje rycerzowi Schoff II zwanemu Gotsche.
Ród Schaffgotschów dokonał rozbudowy obiektu w duchu renesansu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 zamek był główną siedzibą rodu. Po pożarze, w 1675 roku w zamek uderzył piorun niszcząc go. Zamek nie został odbudowany i pozostaje w trwałej ruinie.
Na terenie zamku rosną stare lipy, a w bastei wschodniej rosną okazałe cisy. Na pierwszym dziedzińcu zamkowym króluje potężny jawor, na drugim wspaniały buk, a mury porasta bluszcz o dwojakich liściach. Z zamkowej wieży można obserwować zapierającą dech panoram na okolicę i Karkonosze.
Zwiedzanie zamku za opłatą. O turystów tu nie dbają. Bufet czynny tylko latem. Z zamku schodzimy w kierunku Podgórzyna. Po drodze odwiedzamy na ostatnim zakręcie przed Zamkiem malowniczy punkt widokowy przy skalnym urwisku.
Komentarze
Prześlij komentarz