Trójmorski Wierch 1145 m n.p.m.



Wyprawę na Trójmorski Wierch rozpoczynamy z Dolnej Morawy. Tu miejsc parkingowych jest pod dostatkiem. Za plecami widać tzw. ścieżkę w chmurach. Wątpliwa atrakcja turystyczna. Trójmorski Wierch prezentuje się wyniośle z międzyleskich równin. Na szczycie wybudowano w 2009 roku drewnianą wieżę widokową, oddaną do użytku w maju 2010 roku. Wieża daje rozległe widoki na Masyw Śnieżnika i Kotlinę Kłodzką. Co roku w rocznicę otwarcia wieży organizowane są ,,majówki” pod Trójmorskim Wierchem.

Na zachodnie i wschodnie zbocza opada zbudowane z gnejsowych głazów gołoborze zwane Kłapiącymi Głazami. Od odgłosów wydawanych podczas podmuchów wiatru. Przez Czechów nazywanym Kamiennym Morzem. Czesi do dziś używają nazwy szczytu, Klepacz. Po stronie czeskiej gołoborza porastają rozległe jagodziny. Jagód o tej porze mnóstwo. Jakie słodkie! Pycha.

Niecodzienną nazwę  nadał górze Mieczysław Orłowicz w 1946 roku, kiedy na nowo nadawano nazwy i miastom i szczytom. A wymyślił ją dlatego, że na  zboczach tej właśnie góry zbiegają się wododziały trzech mórz. Trójmorski Wierch to jedno z sześciu miejsc w Europie, w którym zbiegają się granice trzech działów wodnych, stanowiących granice między różnymi morzami.

Czarnego, do którego, za pośrednictwem Dunaju, dążą wody rzeki Morawy, Północnego, do którego przez Orlicę i Łabę spływa Cicha Orlica oraz Bałtyckiego, gdzie z południowo-zachodnich zboczy góry wypływa Nysa Kłodzka, lewobrzeżny dopływ Odry.


Komentarze

Popularne posty