Śnieżnik 1424 m n.p.m. - Czarna Góra 1205 m n.p.m.


Trasa klasyczna. Parking w Siennej, nowym wyciągiem na Czarną Górę, która jest doskonale widoczna z niemal całej ziemi kłodzkiej jako wysoki i stromy szczyt, kontrastujący z szeroką kopułą Śnieżnika. Jest z nim często mylona, ponieważ z dna Kotliny Kłodzkiej wydaje się być od niego wyższa. Nazwa góry (niem. Schwarzer Berg) przypuszczalnie wzięła się stąd, że porośnięty lasem szczyt oglądany był zwykle od północnej, ciemnej strony. Drewniana, 14 m wieża widokowa wybudowana została w 2001 r. przy okazji budowy ośrodka narciarskiego. 

Śnieżnik, najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, Sudetów Środkowych i 17 co do wysokości w całych Sudetach. Jest on jedyną górą w masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Ze Śnieżnika uchodzą liczne źródła rzek - na stronę polską spływają potoki Czarnej, Wilczki, Kleśnicy czy Kamienicy. Po stronie czeskiej 200m od szczytu, swoje źródło ma jedna z większych czeskich rzek - Morava.

Budowa wieży widokowej na szczycie, rozpoczęła się 17 lipca 1895 roku a 9 lipca 1899 oddano wieżę do użytku nadając jej imię cesarza Fryderyka Wilhelma II. Na dole pod basztami znajdowało się mały budynek służący za schronisko. Wieża była czynna jedynie latem - klucz do wieży trzymano w pobliskim Schronisku "Na Śnieżniku", czyli ówczesnej Szwajcarce. Jednak z powodu dewastacji, które były dokonywane na wieży postanowiono zatrudnić stróża. W 1906 r. postanowiono rozbudować budynek u stóp wieży, aby mógł spełniać rolę schroniska. Wówczas powiększono powierzchnię schroniska dwukrotnie - co przysporzyło innych problemów, ponieważ powstający na wieży lód w okresie zimowym, w momencie odpadania powodował uszkodzenia dachu.
W 1948 r. wieżę wyremontowano. Mimo tych działań wieża pozostała bez opieki, co przy ciężkich warunkach panujących na Śnieżniku prowadziło do jej degradacji. Ostatecznie w 1973 r. w związku z brakiem środków na remont, podjęto decyzję o wyburzeniu wieży 11 października 1973 r. 

W 1871 r. księżna Marianna Orańska zdecydowała, że na miejscu obecnej fermy zostanie zbudowany budynek pełniący rolę gospody turystycznej - obecne schronisko. Jego nazwa Szwajcarka (Schweizerei) wzięła się zarówno od stylu w jakim zbudowano obiekt, jak i od szwajcarskiego zarządcy. Na otwarcie schroniska osobiście przybyła księżna Orańska wniesiona na lektyce z Międzygórza. Zbudowana gospoda miała 11 pokoi, 50 miejsc noclegowych oraz dużą salę jadalną. W 1880 r. obok schroniska otworzono stację meteorologiczną. 

Po II wojnie światowej granica polsko-czechosłowacka  nie satysfakcjonowała żadnej ze stron. Gdy pojawiły się wzajemne roszczenia, szybko podjęto kroki zmierzające do zmiany tego stanu rzeczy. Rejon Śnieżnika był również tego świadkiem.
28 czerwca 1945 r. w okolicach Śnieżnika ostrzelani zostali polscy żołnierze. Wieczorem tego samego dnia, po wywieszeniu nad placówką biało-czerwonej flagi, ostrzał, połączony z obrzuceniem granatami, powtórzył się. Wyjaśniając to wydarzenie Czesi stwierdzili, że wzięli polskich żołnierzy za Niemców. Konflikt wisiał na włosku.
Na szczęście do niego nie doszło. Pod naciskiem Rosjan 10 marca 1947 r. doszło do podpisania układu o przyjaźni polsko-czechosłowackiej. Kwestie graniczne pozostały niezałatwione jeszcze przez długi czas. 

20 lat temu zdobyłem kolejny raz Śnieżnik z córkami, które miały rok i 3 miesiące. Wielokrotnie zdobywaliśmy ten szczyt we wszystkie pory roku. 

Komentarze

Popularne posty