Biskupia Kopa 890 m n.p.m.


Biskupia Kopa to najwyższy szczyt po polskiej stronie Gór Opawskich. A Góry Opawskie to najdalej na wschód wysunięte pasmo polskich Sudetów. Najwyższy punkt szczytu wraz z wieżą znajdują się po czeskiej stronie. Wieża widokowa na Biskupiej Kopie jest jedną z najstarszych tego typu konstrukcji – jej historia sięga drugiej połowy XIX wieku.  Pierwsza platforma widokowa na szczycie powstała w 1875 w formie kamiennej piramidy. Istniała przez kilkanaście lat, po czym uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. W latach 80. XIX wieku stanęła drewniana. 9 lipca 1890 odbyło się uroczyste otwarcie. Pięciopiętrowa wieża mierzyła 13 m i miała kształt ściętego ostrosłupa (przypominała piramidę i dlatego nosiła nazwę Aussichtspyramide – piramida widokowa). Cztery stalowe liny przyczepione do korzeni grubych drzew trzymały całość konstrukcji. Obecna kamienna wieża widokowa ma 18 m wysokości. Zbudowana w 1898 w jubileusz 50-lecia panowania cesarza Franciszka Józefa I. Wieża  po II wojnie światowej zaniedbana. Została ponownie udostępniona po remoncie w 1996. 

Niecały kilometr niebieskim szlakiem w stronę Zlatych Hor  znajdują się małe ruiny zamku Leuchtenštejn, który zbudowano w połowie XIII w. dla ochrony Biskupstwa Wrocławskiego. 

Po drodze mijamy jedne z najciekawszych miejsc w Górach Opawskich: Piekiełko oraz Gwarkową Perć. To dawne kamieniołomy łupków, ze stromymi ścianami o wysokości nawet kilkudziesięciu metrów. Trasa bardzo atrakcyjna. Jesienią podwójnie.








Komentarze

Popularne posty