Trójgarb 778 m n.p.m. - Chełmiec 851 m n.p.m.


Wałbrzych to miasto leżące w otoczeniu zielonych wzgórz, dzięki którym zawdzięcza walory turystyczne. To właśnie tu dominował przemysł górniczy i przemysł ceramiczny. Skoro nie może żyć, jak kiedyś z górnictwa, powinien przestawić się na turystykę. Walory okolic są niezaprzeczalne. Wyspowy charakter Gór Wałbrzyskich, stanowi interesujący fragment krajobrazu Sudetów. Niesłusznie pokutuje pogląd, że wycieczki po Górach Wałbrzyskich nie są atrakcyjne. W Górach Wałbrzyskich są i  takie rejony przez które można wędrować nie spotykając po drodze tłumów, przewalających się gdzie indziej. 

Trasę rozpoczynamy z dworca PKP Boguszów-Gorce i jedziemy pociągiem 2 stacje dalej do Witkowa. Wieś jest malowniczo położona z widocznym z oddali na wzniesieniu kościołem z 1710 roku i historią Alfonas Kotzura. W roku 1915  został proboszczem w Witkowie. Był na każde zawołanie wiernych twierdząc, że to ksiądz jest dla ludzi a nie odwrotnie. W czasie I wojny światowej bezrobocie było tak wielkie, że ksiądz założył izbę, w której szyto m.in. skarpety dla wojska. Pracowało tam 200 kobiet. W ten sposób pomagał im w zdobyciu pieniędzy na życie. Wykonywano tam także książki dla niewidomych. Później założył pleciarnię słomy i lnu.  Gdy mieszkańcy Witkowa, pracujący w Kamiennej Górze, z braku odpowiednich połączeń kolejowych musieli całe tygodnie przebywać poza domem wynegocjował z kolejami zmianę rozkładu jazdy, co pozwoliło tym ludziom na codzienny powrót do domów. 

Z Witkowa idziemy szlakiem niebieskim na Trójgarb z pod którego roztacza się panorama Karkonoszy. Historia turystycznego wykorzystania tego miejsca rozpoczyna się pod koniec XIX wieku kiedy to  właściciel restauracji „Złota kotwica” w Starych Bogaczowicach Martin Engler zbudował wieżę, a później taras widokowy. Wkrótce też pojawił się mały bufet. Dziś są tylko nikłe ślady fundamentów bufetu. Podejście na Chełmiec z Lubomina zielonym szlakiem to ściana płaczu. 

Chełmiec z udostępnioną wieżą widokową z 1888 roku stylizowaną na zamkową ruinę jest nie wykorzystaną w pełni atrakcją turystyczną. Wciąż na planach się kończy. Widok z wieży na wszystkie strony świata. Taras ma małą powierzchnię, może tam przebywać jednorazowo 5-7 osób i ze wszystkich stron „osłonięty” jest antenami przekaźników. Chełmiec,  to góra o niezwykłej sylwetce przypominającej hełm pokryty lasem. Widoczny jest z wielu miejsc, stanowi dominantę krajobrazową w okolicy. Swój kształt zawdzięcza wulkanicznej przeszłości, zbudowany z porfirów tzn. magmowych skał wulkanicznych. Według dawnych pomiarów miał wysokość 869 m n.p.m. i był uznany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich, przez co zaliczony został do Korony Gór Polski. Wyższa od rzeczywistej, o 18 metrów, wysokość Chełmca wynikała stąd, że punkt triangulacyjny pomiaru wysokości umieszczono na wieży widokowej, przez co góra „zrobiła się wyższa”. Po korekcie okazało się, że góra Borowa jest o 3 metry wyższa od Chełmca i ma szczyt na wysokości 854 m n.p.m. W 1973 r. założono tu Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy i zbudowano maszt telekomunikacyjny. Od 1981 r. w wieży i na maszcie ulokowana była wielka stacja zagłuszająca Radia Wolna Europa. Obecnie maszt wykorzystywany jest przez telewizję i radio cywilne. Trasa średnio trudna ze względu na profil trasy, urozmaicona i miejscami widokowa. 


Komentarze

Popularne posty