Radogost 398 m n.p.m.


Dzisiejsza wyprawa wiedzie częścią szlaku wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim o wysokości 300 – 400 m n.p.m. z głębokimi dolinami rzek i powulkanicznymi wzgórzami. Trasę rozpoczynamy od Myśliborza. We  wsi znajduje się  malowniczy pałac rodziny Prittwitzów, oraz Centrum Edukacji Ekologicznej. 

Trasa wiedzie przez kilka bazaltowych wzniesień. Rataj ze średniowiecznym grodziskiem i Małymi Organami Myśliborskimi czyli bazaltowy czop wulkanu z charakterystycznymi słupami. Bazaltowa Góra z 10 metrową wieżą widokową a raczej bez widokową z 1906 roku. Następnie dochodzimy do groty pustelnika, od imienia którego pochodzi nazwa wsi Paszowice jak mówi legenda. 

Szczyt Radogost zaliczany do Sudeckiego Włóczykija z  22 metrową wież z 1893 roku z której rozpościera się wspaniały widok na wszystkie strony świata! Widok Karkonoszy w śniegu – bezcenne. Góra Radogost to dawna słowiańska góra kultowa, sam Radogost był bogiem plemion Słowian Połabskich, Wieletów, czczonym w Radogoszczy. Malownicza wieś Grobla położona nad potokiem Młynówka za którą wchodzimy do Rezerwatu nad Groblą. Trasa wiedzie uroczym i malowniczym wąwozem skąpanym w słońcu wzdłuż meandrującego potoku Młynówka. 

Po kilku kilometrach wchodzimy do równie malowniczego Wąwozu Myśliborskiego, również z meandrującym potokiem Jawornik, gdzie słońce dociera rzadko. Trasa widokowa, malownicza z kilkoma ciekawymi obiektami zabytków architektury i unikatowych obszarów pod względem przyrodniczym. Trasa w wielu miejscach nieoznaczona, potrzebna porządna mapa.

Relacja foto - Radogost > tutaj





Komentarze

Popularne posty