Zamek Bolczów 561 m n.p.m.


Trasa zaczyna się i kończy przy dworcu kolejowym w Janowicach Wielkich. Jest to czwarta trasa w Rudawach Janowicach, ale to pasmo gór jest moim ulubionym. Zamek Bolczów to jedno z miejsc które  odwiedzam od kilkudziesięciu lat. Trasa do zamku prowadzi okrężną trasą aby odwiedzić liczne malownicze skały na Janowickim Grzbiecie. Malownicza grupa skalna na Lwiej Górze, gdzie z początkiem XIX wieku książę Wilhelm Pruski i jego żona ks. Marianna stworzyli romantyczny park krajobrazowy obejmujący Starościńskie Skały, w których wykuto stopnie, w celu umożliwienia ich zwiedzania. Piękny widok na Karkonosze. 

Dalej mijamy Skalny Most a po drugiej stronie szlaku, Skalny Piec. Na całym szlaku takich grup skalanych jest kilka. Sucha Góra i kolejna grupa a za nią wspaniała średniowieczna warownia Bolczów. Jest przykładem rozbudowanego w kilku fazach zamku wyżynnego, znakomicie wykorzystującego uwarunkowania terenowe. Wykorzystano tu maksymalnie istniejące ukształtowanie terenu i istniejące samotnie stojące skały, które połączono kamiennym murem, co utworzyło dziedziniec. Na jednej ze skał wybudowano kwadratową wieżę, a po przeciwnej stronie dziedzińca budynek mieszkalny łączący się z domem kapelana, do którego schody wykuto w skale. W skale wykuto studnię, na południowo-wschodniej stronie dziedzińca wybudowano piekarnię i kuchnię. Ruiny zamku rycerskiego znajdują się, na Granitowej Górze 561 m n.p.m. 

Zamek został w 1433 r. zniszczony przez reprezentujących interesy biskupa wrocławskiego mieszczan świdnickich, którzy przybyli tu zbrojnie, starając się położyć kres częstym rabunkom na drogach. 

Po zniszczeniach wojennych zamek został odbudowany dopiero w latach 1517—1518 prawdopodobnie przez Hansa Dippolda von Burghaus. Powstał wtedy dziedziniec, a w południowym narożniku wzniesiono wieżę obronną, zaś w murach rozmieszczono szereg strzelnic. Był to jeden z najsilniejszych punktów strategicznych korony czeskiej. W latach 1520—1550 zamek ponownie rozbudowano i unowocześniono w związku z zagrożeniem przez Turków. Wzniesiono wysunięty przed wieżę bramną kamienny mur oraz zbudowano basteję, suchą fosę. Przystosowano także mury do broni artyleryjskiej poprzez wykonanie strzelnic kluczowych. Prace kontynuowano do 1550 r. Prawdopodobnie również wtedy wykuto od strony barbakanu fosę, przez którą przerzucono most.

Podczas wojny trzydziestoletniej zamek pierwotnie służył za schronienie okolicznej ludności , wkrótce jednak został wzmocniony i obsadzony załogą cesarską, by poddać się pod naporem sił szwedzkich w r. 1641. Cztery lata później, przypuszczalnie na skutek zdrady jednego z obrońców, 5 grudnia 1645 został ponownie zdobyty i spalony przez Szwedów. Od tamtego czasu Bolczów nie powrócił już do swej dawnej świetności. Piękna ruina stał się atrakcją turystyczną.



Komentarze

Popularne posty