Uhlířský vrch 672 m n.p.m.


Podczas wycieczki na Uhlířský vrch wchodzimy na jeden z najmłodszych wulkanów w Czechach. Lawa pokrywała miejscowe zbocza jeszcze niespełna dwa miliony lat temu. Pozostałości po działalności wulkanicznej w tym miejscu wydobywane były jeszcze w drugiej połowie minionego wieku. 

Jak głosi legenda, podczas polowania zabłądził w to miejsce zastępca wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego Augustyn Oswald Lichtenstein, którego przed pewną śmiercią uratował miejscowy węglarz. Na jego cześć nazwano górę, a w ramach podziękowania rycerz ten na szczycie wybudował drewnianą kapliczkę, do której zamówił kopię sławnego obrazu Madonny z Dzieciątkiem pędzla Lucasa Cranacha Starszego. Kapliczkę  w XVIII wieku zastąpiono  kościołem barokowym Panny Marii Pomocnej.

Do kościoła prowadzi aleja lipowa, niegdyś była tutaj  droga krzyżowa, którą usunięto po II wojnie światowej. Dziś zastępuje ją drewniana, bardzo ciekawa droga krzyżowa miejscowego rzeźbiarza Františka Nedomlela. 

Ze szczytu góry rozpościerają się przepiękna panorama masyw obu Jesioników.

W drodze powrotnej zwiedzamy pobliskie miasto Bruntál. Bruntál jest bramą wejściową do Jesioników. To najstarsze miasto na terenie Czech. Siedziba ta jako pierwsza uzyskała prawa miejskie. W XIV wieku nad miastem Bruntál panował ród Panów z Vrbna, których brak decyzyjności wobec poparcia dla króla czeskiego Jerzego z Podiebradów lub węgierskiego Macieja Korwina okazał się zgubny. Król węgierski napadł na miasto i właściwie doszczętnie je zniszczył. W XVIII wieku rozpoczął się rozkwit Bruntálu, gdy rozpoczęto zbiór lnu, a miasto stało się centrum przemysłu tekstylnego na północy Moraw. Zabytków jest wiele na czele z zamkiem, który uważany jest za klejnot architektury renesansowej na Śląsku. Zamek był własnością przez wiele wieków Zakonu Krzyżackiego.





Komentarze

Popularne posty