Gromnik 393 m n.p.m.


Góra Gromnik to najwyższe wzniesienie Wzgórz Strzelińskich o ciekawym rysie historycznym. W wiekach IX - X n.e. znajdował się tu gród Ślężan. Gród  był  niewielki, ale świetnie ufortyfikowany. Ponadto archeolodzy znaleźli pozostałości przedpiastowskiej kamiennej rotundy.  W środku ruin wieży zamku odkryto tajemniczy murowany kamienny krąg z dwiema wnękami (absydami). Rotunda ma 6 m średnicy, a zachowane do wysokości 1 m mury mają grubość 1 m. Rotunda stała w środku grodu. Domniemywa się, że gród został zniszczony przez Mieszka I ok. roku 990. 

Od X do XV w. Gromnik był niezamieszkany, wskazuje na to m.in. całkowity brak ceramiki z tego okresu w materiałach kopalnych. W średniowieczu, w 1427 r. górę zamieszkali rycerze von Czirn. Wykorzystując słabość władzy książęcej, zbudowali tu w roku 1439 zamek i zrobili z niego gniazdo rozbójników. 

Przypadkowe odkrycie w 2003 r. na szczycie Góry Gromnik murów dwuabsydowej rotundy prawdopodobnie chrześcijańskiej kaplicy, przypuszczalnie najstarszej na polskich ziemiach. Spowodowało to ponowne zainteresowanie archeologów i historyków sztuki.

Od 2006 r. na Górze Gromnik prowadzone są prace archeologiczne mające na celu poznanie przeszłości historycznej tego miejsca. Podczas badań zamku odkryto wiele interesujących zabytków tzw. ruchomych. Obok ułamków naczyń glinianych archeolodzy znajdowali unikatowe (nie tylko w skali Śląska) ozdobne kafle piecowe (tzw. kafle figuralne), metalowe elementy uzbrojenia, ozdoby, narzędzia. 

Ciekawymi zabytkami są też znajdowane na szczycie monety, wśród których wiele egzemplarzy to okazy fałszywe. Archeolodzy są przekonani, że na Gromniku Opitz Czirn założył warsztat menniczy, w którym fałszowano monety, przede wszystkim polskie denary jagiellońskie. Fałszowanie monet było w średniowieczu  zabronionym procederem, za który karano śmiercią.

Na szczycie góry znajdowała się gospoda i wieża widokowa, zburzone w 1945.
W 2012 r. ukończono budowę nowej wieży, niestety czynnej tylko od piątku do niedzieli.

Trasa rowerowa łatwa, ale w większości prowadzi "pod górkę".

Relacja foto - Gromnik


Komentarze

Popularne posty