Jeřáb 1003 m n.p.m.


Jeřáb 1003m n.p.m. (po polsku Żuraw) najwyższy szczyt Gór Hanuszowickich zaliczany do Korony Sudetów. Samochód zostawiamy w malowniczym miasteczku Karliky w rynku. Pociągiem za 28 koron jedziemy 10 minut do stacji Červená Voda Pod rozhlednou skąd idziemy żółtym szlakiem na Krzyżną Górę z wieżą widokową czynną o tej porze tylko w weekendy. 

Odwiedzamy małą malowniczą wioskę Sanov gdzie w centrum stoi figura Jana Nepomucena. Wioska ma dobre warunki do uprawiania sportów narciarskich. Dalej wspinamy się na szczyt Żurawia. Na zboczu Żurawia ma początek Cicha Orlica. Cicha Orlica w późniejszym biegu łączy się z Dziką Orlicą (wypływającą z Gór Bystrzyckich) tworząc w Albrechticach Orlicę. Na szczycie zero widoków. Brak wieży widokowej. A widok z tego miejsca byłby rozległy. 

Widoki rekompensuje wieża widokowa na szczycie Val wybudowana w 2013 roku o wysokości 34 metrów, z tarasem widokowym położonym na wysokości 22 metrów. Wieża jest prawie identyczną kopią wieży na Ruprechtickim Špičáku. 

W 1695 roku rozpoczęto budowę kościoła Wniebowzięcia NMP na Łysej Górze, jak kiedyś nazywano wzniesienie. Do kościoła sprowadzono obraz Matki Bożej Śnieżnej, namalowany według oryginału rzymskiego ze świątyni Santa Maria Maggiore. W ten sposób kościół stał się centrum pielgrzymkowym a górę nazwano Górą Matki Bożej. W latach 1950 - 1965 w klasztorze funkcjonował obóz internowania dla zakonników. Była to tzw. akcja „K” w nocy z 13 na 14 kwietnia 1950 roku internowano w Czechosłowacji wszystkich członków zakonów męskich. Cały obiekt był otoczony drutem kolczastym. W 1989 cały obszar został przekazany zakonowi Redemptorystów, których dziś już tu nie ma. Do Karlik prowadzi nas szeroka aleja. Kiedyś znajdowała się przy niej droga krzyżowa. 

Wokół Karlik znajdują się najbardziej ufortyfikowane tereny przedwojennej Czechosłowacji ze świetnie zachowaną twierdzą artyleryjską Bouda i twierdzą Hůrka. To mało znany fakt z dziejów Czechosłowacji, która w latach 1935 – 38 wybudowała pierścień umocnień składających się z blisko 10 000 schronów (linia Maginota składała się z 5800) lekkich i ciężkich oraz twierdz artyleryjskich dla obrony przed Niemcami.







Komentarze

Popularne posty