Vikštejn 477 m n.p.m.



Malowniczą dolinę rzeki Moravicy przebiega dziś nasza wyprawa do Vikštejn. Na szczycie ruiny Zamku.

Zamek został prawdopodobnie założony w XIII wieku przez Vítka z Kravařa, aby chronić południową część księstwa opawskiego. Vikštejn uważany był za najpotężniejszy zamek ziemi Opavskiej i był niemal nie do zdobycia. Warownia służyła do obrony południowej części księstwa opawskiego. W 1648 roku śląski ziemski przywódca Gonzaga kazał zamek wysadzić w powietrze. W 1657 roku zamek zrekonstruował Vilém Alexandr Oderský z Lidéřova.  W XVIII wieku właściciele opuścili posiadłość w wyniku czego opustoszał i zamienił się w ruinę. 

Od XIX wieku na zamku są organizowane wykopaliska archeologiczne. Już w 1856 roku zostały tutaj znalezione monety, później ostrogi, resztki uprzęży koni, broń, zamki, gwoździe, odważniki, narzędzia kowali i różnie kolorowane kafle z wypalonymi reliefami . W piwnicy, pod wielką wieżą, znaleziono ludzkie kości, a w tajnym sklepieniu nawet szkielet prawdopodobnie zamurowanej kobiety. Te znaleziska jednak się nie zachowały. W latach siedemdziesiątych XX wieku zamkowe ruiny poddano renowacji.

Do dziś zachowały się trzy bramy, dolne zamkowe mury, część muru parcade i otwarte piwnice  z pierwotnego zamku z murowanym murem. Z ruin rozciąga się ograniczony widok na dolinę Moravicy. 

Ściana skalna o wysokości do 50 metrów składa się z skały zwanej skałą łupkową i jest poszukiwana przez alpinistów.
Nie przegapcie sztucznie przeciętej jaskini w skale. Hrabia Carl Weisshuhn wpadł na taki pomysł, że zbuduje tutaj rodzinny grobowiec.

Zamek Kružberk stał kiedyś na wzgórzu bezpośrednio nad dzisiejszą skałą wspinaczkową i zniknął podczas wojen husyckich. Możesz zobaczyć tylko skromne pozostałości, takie jak kamienie w kształcie koła, reszta wieży, kopce polne i reszta muru pod leśną ścieżką.

Betonowa zapora  ukończona w 1955 r. Ma 34,5 m wysokości i 280 m długości w koronie. 9-kilometrowy zbiornik służy jako źródło wody pitnej dla Ostrawy i jej okolic.

Wycieczka rowerowa, trudna, 3/4 drogi prowadzi pod górkę. Najtrudniejszy odcinek to długi 4 km stromy podjazd do zamku oraz stromy podjazd od korony zapory.



Komentarze

Popularne posty